Bezpieczeństwo, wywiad i badania
Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo naszego pacjenta, dlatego dokładamy wszelkich starań by i jego i jego opiekuna odpowiednio przygotować do planowanego zabiegu chirurgicznego i stomatologicznego.
W trakcie rozmowy z opiekunem nasi lekarze opowiadają o planowanym zabiegu, wypytują się o samopoczucie pacjenta oraz o ewentualnie niepokojące objawy. Ważne jest, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania, poinformować jakie leki pacjent dostaje oraz czy choruje na choroby przewlekłe.
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań krwi, oznaczenie morfologii i biochemii krwi pozwala ocenić pracę narządów wewnętrznych, między innymi wątroby i nerek. Zalecana jest również konsultacja kardiologiczna, podczas której lekarz oceni pracę serca i tym samym określi ryzyko anestetyczne.
Przygotowując do zabiegu chirurgicznego konieczne jest przegłodzenie pacjenta, jedzenia nie podajemy na około 8 – 12 godzin przed znieczuleniem, wodę zabieramy na około 2 godziny przed. Odstępstwem od reguły są zwierzęta młode, szczenięta i kocięta, u których głodówkę możemy zastosować na maksymalnie 4 godziny. W szczególnych, indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić inny czas przygotowania dietetycznego, bądź też specjalną karmę do podania w okresie przedzabiegowym.
Przygotowanie bezpośrednio przed zabiegiem i postępowanie po zabiegu
Nie należy zmieniać diety jaką dostaje zwierzę (chyba, że jest to zalecenie lekarskie) przed planowanym zabiegiem. Każde wprowadzenie nowego pokarmu może sprzyjać rozregulowaniu pracy przewodu pokarmowego i być powodem odstąpienia od operacji.
Konieczne jest również poinformowanie lekarza o zbliżającej się lub obecnej rui / ciecze, zwłaszcza, gdy planowany jest zabieg kastracji. Ze względu na przekrwienie narządów rozrodczych w tym okresie i zwiększone ryzyko krwawienia, zazwyczaj termin zabiegu zostaje zmieniony.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno naszych pacjentów, ich opiekunów jak i pracowników Przychodni. Prosimy, by przyprowadzać zwierzęta odpowiednio zabezpieczone: koty przenoszone w transporterach i klatkach, psy przypięte na smyczy do obroży bądź szelek, a te, które wyrażają swoje emocje gryząc, zaopatrzone w kagańce.
Pacjenci po zabiegach pozostają w naszym szpitalu, gdzie do czasu pełnego wybudzenia monitorujemy ich temperaturę ciała oraz otrzymują leki i kroplówkę. Opiekunowie odbierają swoich podopiecznych w pełni wybudzonych i świadomych oraz zabezpieczonych lekami przeciwbólowymi. W trakcie rozmowy z opiekunami, przekazujemy pełne informacje dotyczące przebiegu zabiegu oraz szczegółowo omawiamy jak należy zająć się pupilem w domu, jak stosować zalecone leki i kiedy przyjść na wizytę kontrolną.
Zachęcamy do kontaktu i wizyty w przychodni w przypadku zaobserwowania każdego objawu, który wzbudzi niepokój.