Przygotowanie do badań obrazowych (USG)

Ogólne zasady przed badaniem USG zwierząt

Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i dostarcza nam wielu ważnych informacji na temat stanu narządów wewnętrznych. Dokładność i wiarygodność badania uzależniona jest od prawidłowego przygotowania pacjenta. W nagłych przypadkach, badanie USG można oczywiście przeprowadzić na pacjencie nieprzygotowanym, ale nie zawsze pozwala to na dokładne zbadanie wszystkich struktur.

Psy i koty nie powinny jeść przez ok. 12 godzin przed badaniem, jednak w rzadkich przypadkach może się okazać, że jest to zbyt krótki czas. Zgromadzone w żołądku i jelitach gaz i treść pokarmowa mogą uniemożliwić dokładne zbadanie jamy brzusznej. W takich przypadkach możliwe jest, że lekarz wykonujący badanie, zaleci indywidualne postępowanie i zaprosi na kolejne badanie.

W celu prawidłowego obrazowania pęcherza moczowego, czy też prostaty u psów, pacjent nie może oddawać moczu przez minimum 3 godziny przed badaniem. Małe pieski przynosimy do Przychodni na rękach, a duże psiaki przeprowadzamy tak, aby nie zdążyły oddać moczu po drodze. Koci pacjenci niestety nie są pod tym względem współpracujący. Można rozważyć zabranie kuwety na kilka godzin przed badaniem, jednak może się to wiązać ze stresem i generować niepotrzebne problemy.

Do badania wymagane jest ogolenie skóry pacjenta w miejscu przykładania sondy. U zwierząt zaraz przed wystawami, jeśli nie mają wskazania do badania na cito, najlepiej przełożyć badanie na inny termin.

Prosimy opiekunów, aby w miarę możliwości pacjenci przyprowadzani na badania mieli czystą i suchą sierść i skórę. Duża ilość piasku i błota na brzuchu utrudnia golenie i może być przyczyną zniszczenia aparatu używanego do badania.

O szczegółach przygotowania Państwa pupila do badania USG zostaniecie poinformowani przez lekarzy pracujących w naszej Przychodni.

Przygotowanie do badań obrazowych (USG)
Przewiń na górę