W naszej Przychodni wystawiamy paszporty dla zwierząt. Są one obowiązkowe, jeśli chcecie zabrać
swojego psa, kota lub fretkę w zagraniczną podróż.
Do wystawienia paszportu konieczne jest spełnienie kilku warunków:
Zwierzę musi być trwale oznakowane – musi mieć wszczepiony chip, który jest transponderem noszącym informację w formie 15 – cyfrowego unikalnego kodu numerycznego odczytywanego przez specjalne urządzenia (nie ma możliwości zakodowania danych właściciela ani danych adresowych). Chip jest wielkości ziarna ryżu i wszczepia się go pod skórę w okolicy szyi (zabieg nie jest bolesny).
Konieczne jest wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie w dniu wyrabiania paszportu (nie ma możliwości przepisania do paszportu wcześniejszych szczepień)
Paszport wystawiamy w trakcie wizyty. Umieszczamy w nim dane właściciela, dane zwierzęcia oraz informację o zastosowanej profilaktyce przeciwko wściekliźnie, którą aktualizujemy przy każdorazowym corocznym szczepieniu.
Należy pamiętać, że paszport jest ważny do czasu ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie, a jego ważność przedłuża się z każdym szczepieniem.
Paszport upoważnia do wyjazdu zwierzęcia za granicę, jednak każdy kraj zarówno docelowy, jak i tranzytowy może mieć własne wymagania dotyczące przywozu zwierząt. Zawsze zalecamy sprawdzenie, czy nie są konieczne na przykład dodatkowe szczepienia, zastosowanie profilaktyki przeciwko tasiemcom i kleszczom oraz potwierdzenie wykonania badania klinicznego. Każda taka informacja musi być wpisana do paszportu przez lekarza weterynarii.
Pomimo, że lekarz weterynarii wystawia paszport, nie ma obowiązku znać warunków wwozu zwierząt do wszystkich krajów, dlatego w gestii właściciela leży zdobycie takich informacji (zazwyczaj są one ogólnodostępne na oficjalnych państwowych stronach).
Paszport nabiera ważności po 3 tygodniach od jego wystawienia, o czym należy pamiętać planując wyjazd.
Jednym ze szczególnych warunków jest wymóg wykonania badania kontrolującego odpowiedź organizmu na szczepionkę przeciwko wściekliźnie, czyli oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Próbkę do badania pobiera się najwcześniej miesiąc po szczepieniu, również uzyskanie certyfikowanego wyniku trwa około 1 – 2 miesięcy. Badanie to jest wymagane miedzy innymi u psów i kotów przyjeżdżających lub wracających z terenu Ukrainy.
W przypadku wyjazdów do niektórych krajów poza Unią Europejską wymagane są specjalne wpisy dokonane przez powiatowych lekarzy weterynarii.
Załatwienie niektórych formalności zajmuje sporo czasu, z kolei ich niedopełnienie może uniemożliwić wyjazd zwierzęcia.
Książeczka zdrowia nie zastąpi paszportu.