Pobieranie krwi
Wyniki badań krwi pokazują jak funkcjonuje cały organizm i poszczególne narządy.
- W dniu badania zwierzę powinno być na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim karmieniu
- Nie zaleca się nagłych zmian diety na kilka dni przed badaniem
- Przed pobieraniem krwi pacjent nie powinien wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, wskazany jest co najmniej kilkuminutowy odpoczynek
- Każdy opiekun swojego pupila może przyjść i poprosić o wykonanie badań,
- u pacjentów w trakcie leczenia, lekarz prowadzący ustali kolejne terminy badań krwi
- pobranie krwi może być stresujące i wymaga odpowiedniego przytrzymania pacjenta, czasem właściciele mogą być poproszeni o pozostawienie swoich pupili w rękach pracowników Przychodni, pozwala to sprawniej przeprowadzić zabieg
Pobieranie moczu
Dzięki wynikowi badania moczu możemy niekiedy wcześniej niż z krwi wykryć problemy z nerkami lub inne zaburzenia metaboliczne. Minimalna ilość moczu pozwalająca na wykonanie badania to 5-6 ml.
- Najlepszy do badania jest mocz pobrany w godzinach porannych (po stosunkowo długiej przerwie nocnej w siusianiu).
- Próbka do badania powinna trafić do laboratorium w ciągu 2 – 3 godzin od chwili, gdy zwierzę oddało mocz.
- Mocz powinien być zebrany i dostarczony do laboratorium w specjalnych pojemnikach dostępnych w aptekach lub w naszej Przychodni. Nie przyjmujemy do badania próbki przyniesionej w innych pojemnikach, na przykład pudełeczkach lub słoikach po produktach spożywczych.
- U kotów można mocz pobrać używając specjalistycznych żwirków, dostępnych w gabinetach weterynaryjnych lub niektórych sklepach zoologicznych, które nie pochłaniają wilgoci (zebrany na powierzchni mocz można zebrać strzykawką). Nie polecamy pozostawiania na noc pustej kuwety, może to być przyczyną niepotrzebnego stresu, a uzyskana tak próbka moczu nie zawsze jest dobrym materiałem diagnostycznym.
- Pobranie psiej próbki moczu jest prostsze. Na wspólny spacer zabieramy pojemnik na mocz oraz przedmiot do „łapania moczu”, na przykład chochlę. Można także wykorzystać przeciętą wzdłuż plastikową butelkę, która bez nakrętki z powodzeniem spełni rolę lejka. Przed użyciem któregokolwiek z przedmiotów należy je dokładnie umyć, wyparzyć i wysuszyć.
- Zdecydowanie polecamy pobieranie moczu w gabinecie, gdzie pod kontrolą USG nakłuwamy pęcherz moczowy. Procedura jest bezbolesna a uzyskana próbka stanowi największą wartość diagnostyczną (można wykonać między innymi badanie mikrobiologiczne)
Pobieranie próbki kału
- Kał pobieramy do specjalnych pojemników, które można zakupić w aptece. Pojemniki zaopatrzone są w łopatki ułatwiające zebranie próbki.
- Wystarczy pobrać próbkę wielkości owocu wiśni.
• Najbardziej wartościowe jest zbadanie 3 próbek zebranych co 24 – 48 godzin, każda próbka powinna być w oddzielnym pojemniku. - Próbki kału powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych.
- W naszym laboratorium nie przyjmujemy próbek przyniesionych w foliowych woreczkach lub pojemnikach / słoiczkach po produktach spożywczych.
Przygotowanie zwierzęcia do badań laboratoryjnych