Badanie kardiologiczne pacjenta przekazuje wiele informacji na temat funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. W jego skład wchodzi ocena kliniczna pacjenta, osłuchiwanie, echo serca, EKG, a czasem także inne badania dodatkowe takie jak np. RTG, pomiar ciśnienia krwi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często zwierzęta powinny odwiedzać kardiologa. Zależy to przede wszystkim od rasy, wieku i trybu życia psa lub kota. Zatem częstotliwość kontroli jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. W jaki sposób badamy kardiologicznie w naszej przychodni?
Echo serca- diagnostyka za pomocą sondy USG przykładanej do klatki piersiowej. Badanie to mówi nam o wielkości serca, szerokości ścian, komór oraz przedsionków, stanie zastawek oraz ogólnie obrazuje pracę serca.
EKG- wykonywane za pomocą elektrod podpiętych do ciała, przedstawia się w postaci zapisu, gdzie poszczególne załamania linii oznaczają pracę układu bodźco-przewodzącego serca.
Punkcje worka osierdziowego i klatki piersiowej,
Pomiar ciśnienia krwi Dopplerem,
Badania laboratoryjne krwi.
Konsultacja z kardiologiem wskazana jest przede wszystkim dla psów i kotów z ras predysponowanych do chorób serca takich jak np. HCM, DCM, dla zwierząt geriatrycznych, ale także dla bezpieczeństwa znieczulenia podczas zabiegu.
Szukasz pomocy weterynaryjnej?
Masz dodatkowe pytania,
Skontaktuj się z nami albo umów na wizytę