TERAPIA CRANIO-SACRALNA ZWIERZĄT

Czym jest terapia czaszkowo krzyżowa u zwierząt?

Terapia czaszkowo-krzyżowa, inaczej zwana terapią cranio-sacralną, TCK lub osteopatią kranialną, wywodzi się z medycyny osteopatycznej i jest naturalną, nieinwazyjną i całkowicie bezbolesną metodą leczenia manualnego, polegającą na zastosowaniu bardzo delikatnego dotyku tzw. motylkowego w odpowiednich miejscach na ciele. Poprzez pracę z tzw. układem czaszkowo-krzyżowym, składającym się z kości czaszki, opon mózgowych, rdzenia kręgowego oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, umożliwia się organizmowi rozproszenie napięć powstałych w tkankach, odblokowanie przepływu naturalnych płynów w ciele, reguluje się pracę całego układu nerwowego, a przez to wszystkich pozostałych układów czyli wpływa na system mięśniowo-szkieletowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy, układ odpornościowy, poszczególne organy oraz na system energetyczny zwierzęcia.

Jest terapią, która podchodzi do organizmu w sposób całościowy czyli holistyczny, bierze pod uwagę nie tylko ciało, ale także psychikę zwierzęcia, która jak wiadomo jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem poszczególnych organów czy układów w ciele. Wiadomo, że podłożem wielu chorób nierzadko są problemy emocjonalne, wynikające z doświadczeń, przeżytych zdarzeń czy sytuacji, które wywołały strach, stres, ból i traumę. TCK pozwala niejednokrotnie sięgnąć do źródła problemu zdrowotnego i uwolnić inercje odpowiedzialne za daną dysfunkcję.

W jakim przypadku jest skuteczna terapia krzyżowo czaszkowa?

Oczywiście zabiegi terapeutyczne cranio byłyby stosowane równolegle z leczeniem podjętym przez lekarzy, stanowić mają wsparcie dla organizmu zwierzęcia i pomoc w szybszym powrocie do zdrowia.
Metoda daje bardzo pozytywne efekty w przypadkach wielu problemów zdrowotnych, szczególnie takich jak:

  • zwyrodnienia i bolesność kończyn, stawów, kręgosłupa, głowy
  • gojenie ran pooperacyjnych, regeneracja,
  • kontuzje i stany pourazowe, w tym także odreagowanie stresu pourazowego,
  • kolki jelitowe i nerkowe,
  • alergie pokarmowe,
  • wzdęcia i zaparcia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
  • osłabienie, apatia,
  • nadpobudliwość i płochliwość, agresja,
  • przeżyte traumy i stres
    i wiele innych dysfunkcji.

W jakim przypadku jest skuteczna terapia krzyżowo czaszkowa?

Zabieg wprowadza zwierzę w stan rozluźnienia, uspokaja, uśmierza ból i łagodzi objawy chorobowe, przyspiesza procesy regeneracji i gojenia ran, wspiera procesy leczenia dlatego zaleca się sesje TCK podczas rehabilitacji i rekonwalescencji. Metoda bardzo pomocna dla zwierząt w podeszłym wieku kiedy słabną siły witalne organizmu, a także przy chorobach onkologicznych, gdy najważniejsze jest złagodzenie bólu i cierpienia zwierzęcia.

Terapia w Polsce jest jeszcze mało znana, jednak spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ponieważ przynosi wyraźne efekty terapeutyczne. Uznana przez WHO i od lat stosowana jest z powodzeniem na zachodzie w leczeniu ludzi i zwierząt.

Sesja odbywa się w ciszy i w spokojnym otoczeniu, trwa około 30 minut, podobnie jak w przypadku dzieci. Zwierzę leży na stole, w obecności właściciela, mniejsze może także być trzymane na jego kolanach, aby czuło się jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo.